Czytania z dnia
2024-12-22 - Czwarta Niedziela Adwentu
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2024-12-23 - Poniedziałek
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2024-12-24 - Wtorek. Dzień powszedni. Wigilia Bożego Narodzenia
Na Mszy rannej
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2024-12-25 - Środa. Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Msza w dzień
Stary lekcjonarz
Msza o świcie
Stary lekcjonarz
Msza w nocy
Stary lekcjonarz
Wieczorna Msza wigilijna
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2024-12-26 - Czwartek. Święto św. Szczepana, pierwszego męczennika
Stary lekcjonarz
Partnerzy
Polecane linki
Rozważania nt. Litanii Loretańskiej - dzień 19
https://www.biblijni.pl/media/22,rozwazania_nt_litanii_loretanskiej_dzien_19.html
Czy Arka Noego jest Arką Przymierza?
W maju w niemal wszystkich świątyniach odprawiane są nabożeństwa majowe. Śpiewana lub odmawiana jest litania loretańska często przed wystawionym Najświętszym Sakramentem lub w łączności ze mszą świętą. To doskonała kombinacja. W wielu wsiach i miejscowościach, szczególnie tych mniejszych, pielęgnowane jest organizowanie majowego pod figurami. Wynika to z tradycji ale też większych niż w mieście odległości od kościoła. Te spotkania na świeżym powietrzu mają duże znaczenie w budowaniu wspólnoty. Po pierwsze dzięki modlitwie, po drugie poprzez wspólną pracę, dbanie o otoczenie i przystrojenie figur czy krzyży. Jak zawsze pojawiają się jednak niebezpieczeństwa. Pamiętajmy, byśmy wszystko co czynimy robili na chwałę Bożą i mając na celu uwielbienie Najświętszej Panienki, by nie wkradła się między wioskami niezdrowa rywalizacja typu moje wstążki są ładniejsze niż twoje bratki.
Domie złoty. Już czuję się swobodniej w tych wezwaniach nawiązujących do Biblii. To trochę tak jak między zakochanymi. Prawią sobie takie komplementy, że postronny człowiek nic z nich nie pojmuje. Tak i tutaj w litanii, może trzeba ciągle na nowo zakochiwać się w Maryi, by te trudne na pozór skojarzenia brzmiały jak prawdziwe, szczere uwielbienie. Moja ty różo, wieżo, przybytku, stolico kochana. Mój królu złoty. No właśnie, dlaczego złoty? Domu ze złota raczej nigdy nie było (ta najbardziej poszukiwana komnata jest z bursztynu). Tego określenia można użyć w nawiązaniu do świątyni jerozolimskiej, której wnętrza, ołtarz i posadzkę król Salomon pokrył złotem. O wartości złota decyduje jego trwałość piękno i niezmienność. Jest wyrazem siły, bogactwa i nie przemijalności. Stąd złote obrączki małżonków czy insygnia władzy. Pozłacanie naczyń liturgicznych jest wyrazem oddania na służbę Stwórcy tego co najcenniejsze w świecie materialnym. Złoto nie może być jednak celem samym w sobie. Wtedy nie przyniesie nic dobrego. Maryja jako Dom Złoty jest pięknym, trwałym i niezmiennym siedliskiem wszelkich cnót a jednocześnie duchowym skarbcem, którego zawartością chętnie się dzieli. W końcu przez dziewięć miesięcy była fizycznym domem dla najcenniejszego Bożego daru - Jezusa Chrystusa.
Arko przymierza. Poszukiwacze zaginionej arki nie zajmowali się Arką Noego. Jak wiemy, ta była rodzajem statku, tratwą, łodzią ratunkową. Była też Arką Przymierza, bo powstała jako ratunek dla ludzkości i wszelkiego stworzenia na czas potopu. To wyraz Bożego miłosierdzia. Bóg ulitował się nad ludźmi a powiedzmy sobie szczerze, że przez tysiąclecia testujemy jego wytrzymałość do granic możliwości. Jacek Kaczmarski śpiewał Budujcie arkę przed potopem. To dobry wniosek po biblijnych wydarzeniach by być przygotowanym na katastrofę, by mieć taką swoją Arkę, swoją więź z... Maryją. Arka Noego spełniła swoją funkcje będąc Arką Przymierza. Kolejna konstrukcja nosząca to miano powstała za czasów Mojżesza jako ochrona dla tablic z 10 Przykazaniami. Później dołożono do nich laskę Aarona i naczynie z manną. Po szczegóły zapraszam do Księgi Wyjścia, rozdział dwudziesty piąty. Powiem tylko, że była to skrzynia około półtora metrowej długości obita złotem z pierścieniami po bokach na drążki do transportu. Była symbolem przymierza i znakiem Bożej obecności. Uznawano, że zapewnia zwycięstwo, stąd jej obecność na polach bitew. Dopiero król Salomon umieścił ją na stałe w świątyni a dostęp do niej miał od tej pory tylko arcykapłan. Podczas zburzenia świątyni jerozolimskiej przez króla Nabuchodonozora II niecałe 600 lat przed Chrystusem Arka zaginęła i do dzisiaj jej nie odnaleziono. W sumie nie jest już nam potrzebna bo Jezus Chrystus zawarł z ludźmi nowe przymierze dając każdemu możliwość zbawienia a nową Arką Przymierza uczynił Bóg Maryję umieszczając pod jej sercem swego Syna. Maryja jest w niebie i jest naszą Arką po wieczne czasy, naszą ochroną, drogowskazem i ścieżką do Boga. Jesteśmy zatem szczęściarzami, bo naszej Arki nikt nie zatopi, nie zniszczy ani nie ukradnie i zawsze możemy się w niej schronić. Pod Twoją obronę uciekamy się... Dobrego dnia, wieczoru i poranka. Jutro kończymy biblijne wersety symboliczną bramą, ciekawe czy znajdziemy do niej klucz... Do usłyszenia!
Pozostałe odcinki można wysłuchać pod adresem: www.biblijni.pl/media/